nbc home  

 STORY

IN ENGLISH: 

This May in the town seems to be warmer and gloomier than the previous years. Still, everyone seems to be happy despite their small worries and lives closed for any surprises. However, this happiness is a little disturbed by the arrival of Muzaffer who has made up his mind to shoot a film in this town where he had passed his childhood.

"Clouds of May" tells the story of Muzaffer, who returns to his native town to make a movie. His father, Emin, is bent on saving the small forest he cultivates on his property from confiscation by the authorities. His nephew, nine year-old Ali, who wants a musical watch. He has to carry an egg in his pocket for 40 days without cracking it, according to terms of an agreement made with his aunt, who has promised in return to convince Ali's father to purchase this much wanted item for his son. And Muzaffer's cousin, Saffet, who is a young town dweller whose affords are all doomed to failure by bad luck (or is it by his own rebelliousness) and who dreams of going to Istanbul.

 

IN TURKISH: 

Kasabada bu mayıs, sanki eskiye göre daha sıcak, daha sıkıntılı. Herkes küçük dertleriyle , sürprizlere kapalı hayatlarıyla yine de huzurlu görünüyor. Ancak bu huzur, çocukluğunu geçirdiği bu kasabada bir film çekmeyi kafasına koymuş Muzaffer’in gelişiyle biraz zedelenir. 

Mayıs Sıkıntısı doğduğu kasabaya film çekmek üzere dönen Muzaffer'in hikayesini anlatır. Babası Emin, tarlasının yanındaki küçük bir ormanlık bölgeyi tarlasının hudutları içine katma mücadelesindedir. Dokuz yaşındaki yeğeni Ali ise babasına bir müzikli saat aldırabilmek için uğraşır. Bu uğurda halası tarafından bir sınava tabi tutulmayı kabul eder. Eğer bir yumurtayı kırk gün kırmadan cebinde taşımayı başarırsa saat konusunda bir şansı olabilecektir. Ve kuzeni Saffet, şansı ve talihi pek yolunda gitmeyen bir kasabalıdır ve renkli bir yaşam vaat eden İstanbul'a göç etmeyi hayal eder.